تعویض لنت ترمز تندر 90

تعویض لنت ترمز و فیلتر بنزین تندر 90

 

 

پیش از هر چیز ابتدا در مخزن روغن ترمز را باز کنید.  در صورتیکه سطح روغن بالا است بوسیله سرنگ مقداری از آن را تخلیه کنید زیرا پس از تعویض لنتها سطح روغن بالا آمده و در صورت سرریز شدن به قطعات و رنگ خودرو آسیب می‌رساند. همچنین مطمئن شوید فرمان در حال قفل قرار ندارد و اتومبیل خاموش است. در غیر اینصورت امکان آسیب دیدن پمپ ABS در خودروهای مجهز به این سیستم وجود دارد.

پس پیچهای چرخهای جلو را شل کرده و ماشین را روی جک محوری یا دو نگهدارنده قرار دهید بطوریکه هر دو چرخ بالا بایستند. آنگاه چرخها را باز کنید- حال مهره پایینی قسمت متحرک کالیپر که در عکس مشخص شده را باز کنیدبرای این کار یک آچار رینگ 13 و یک آچار تخت 17 نیاز دارید که با آن مهره داخلی را نگهدارید تا نچرخدپیچ بالایی را نیز به همین روش باز کنید، (یا اگر در تندر امکانپذیر بود مطابق شکل زیر) و مکانیزم متحرک کالیپر را خارج کنید  قسمت باز شده کالیپر را به صورتیکه به شلنگ ترمز فشار نیاید و خم نشود مهار کنید(مثلا آن را با یک تکه سیم به فنر ببندید) . آنگاه لنتها را با فشار دادن به طرفین از جای خود خارج کنید


حال میتوانید به منظور بازرسی بیشتر و تمیز کردن کالیپر، قسمت ثابت آن را نیز با باز کردن پیچهای مربوطه با آچار 18 از جای خود خارج کنید. این پیچها بر خلاف پیچهای قبلی خیلی محکم هستند و باید با گشتاور 105 نیوتن‌متر باز و بسته شوند در حالیکه گشتاور دو پیچ قبلی 15 نیوتن‌متر است.


 

اکنون قسمتهای فلش زده شده را کاملا تمیز کنید تا لنتها در زمان استفاده گیر نکنند و بتوانند به راحتی حرکت کنند.


حال قسمت ثابت را در جای خود قرارداده و پیچهای آن را با گشتاور 105 نیوتن‌متر محکم کنید سپس لنتهای نو را در جای خود قرار دهید. بهتر است پشت و کناره لنتها(محل تماس با کالیپر) را با گریس مخصوص چرب کنید تا از گیر کردن یا لرزیدن آنها در هنگام کار جلوگیری شود. مراقب باشید سطح جلویی لنتها و دیسک ترمز به گریس آلوده نشود.  

اکنون با استفاده از یک آچار کلاغی یا گیره کوچک نجاری پیستون ترمز را که در قسمت متحرک کالیپر قرار دارد به آرامی به داخل فشار دهید تا به انتهای مسیر خود برسد.اکنون قسمت متحرک را در جای خود قرار داده و پیچهای آن را ببندید. بازرسی گردگیرهای کوچک پیچها و گریس زدن پیچها را فراموش نکنید.اینکار را برای چرخ دیگر نیز تکرار کنید.

/ 1 نظر / 446 بازدید
دوست

با عرض سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی [گل] وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید [لبخند] با توجه به اهمیت و نقش بیمه های زندگی در توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی جامعه و اهمیت آن در ایجاد آرامش و آسایشی که در زندگی تک تک افراد ایفا می کند..... وب سایتی را با نام وب سایت جامع بیمه عمر و سرمایه گذاری و بیمه زندگی طراحی نمودیم. خوشحال می شویم شما نیز یکی از بازدید کنندگان ما باشید. در صورت امکان لطف کرده و لینک آدرس سایت ما را در پیوند وبلاگ زیبایتان قرار دهید. [لبخند] ------------------------------------ آدرس سایت : http://www.bime4u.com عنوان : بیمه -------------------------- با کمال احترام: مدیریت سایت http://www.bime4u.com ........... با آرزوی سلامتی و آسایش برای شما و خانواده محترم [گل][گل][گل]