مقایسه تندر90وسمند

طراحی بدنه : طراحی بدنه سمند بر اساس پلت فرم مشترک پژو ۴۰۵ در شرکت طراحی فرست اتوموتیو که یک شرکت طراحی انگلیسی است صورت گرفته‌ ، همچنین تغییراتی در طراحی اصلی آن توسط مهندسین ایرانی و اروپائی انجام گرفته . تندر ۹۰ طرحی از یک شرکت طراحی رومانیائی در آواخر ده ۹۰ میلادی می باشد که ظاهر آن تندر ۹۰ را در دسته خودرو های اقتصادی و برای در آمد متوسط معرفی می کند امتیاز این بخش را نمی توان برای هیچ یک در نظر گرفت و هر دو خودرو تقریبا در یک سطح از زیبائی در طراحی بدنه قرار دارند .

طراحی داخلی : طراحی داخلی سمند و طراحی ارگونومی صندلی ها توسط شرکتی از جمهوری چک انجام شده و با اضافه شدن ایده های طراحان توانمند ایرانی در ایران خودرو به تولید انبوه رسیده است  . تندر 90 نیز از حیث طراحی داخلی متعلق به طراحان اروپای غربی و شرقی در مجموع می باشد . امتیاز این بخش را می توان برای تندر 90 در نظر گرفت .

ایمنی : سمند از سوی شرکت انگلیسی مایرا استاندارهای ایمنی را کسب کرده ، با توجه به عدم وجود تست ایمنی ستاره دار ،  به اعتقاد بنده بر اساس رعایت اصول فنی در ایمنی خودرو سمند ، این خودرو قابلیت کسب 2 ستاره ایمنی را دارد که در مقایسه با سه ستاره ایمنی تندر نود امتیاز این بخش را می توان برای تندر 90 در نظر گرفت .

ارگونومی : در مقایسه این دو خودرو در بخش ارگونومی با توجه به مجموع شرایط موجود در هر یک با بررسی و تست کارشناسی می توان امتیاز این بخش را برای تندر 90 در نظر گرفت .

موتور : با توجه به 200 سی سی حجم بیشتر در موتور 1.8 لیتری انژکتوری در سمند و 5 نیوتن متر تورک بیشتر در 750 دور کمتر نسبت به تندر 90 ، ما با موتور پر توان تری در مقابل تندر 90 روبه رو می شویم و احساس بهتری برای سرنشین ایجاد می شود ، اما مدرن تر بودن مجموعه موتور تندر 90 و همین طور استفاده از 2 میل سوپاپ با 16 سوپاپ و استقرار شمع در بهترین نقطه ممکن و در نتیجه نواخت بهتر یا ترین بودن موتور و افزایش 5 اسبی در 250 دور کمتر نسبت به موتور سمند و همین طور آلایندگی کمتر در مجموع باعث موفقیت موتور تندر 90 در مقایسه با موتور سمند شده و در نهایت امتیاز این بخش را برا ی تندر 90 در نظر می گیریم .

گیربکس : هر دو خودرو دارای گیربکس های 5 سرعته دستی بوده و میزان تطبیق با شرایط موتور و همین طور سنکرونیزه در هر دو به صورتی است که با برابری تقریبی در این بخش مواجه می شویم .

ساسپنشن : با توجه به برابری تقریبی تعلیق در بخش جلو خودرو و برتری نسبی تعلیق بخش عقب در سمند ، امتیاز این بخش با توجه به تفاوت های کاربردی و شرایط تطبیقی با بدنه و وزن خودرو در مجموع متعلق به خودرو سمند می شود .

ترمز : هر دو خودرو با برابری در نوع ترمز دیسکی تهویه شونده در جلو و کاسه در عقب تقریبا در کنار هم قرار می گیرند . اما استفاده از شیوه های مدرن تر در مکانیسم ترمز از مجموعه بوستر تا سیلندر چرخ ها و بکار گیری ABS و EBD بوش در ال 90 آنرا در سطحی بالاتر و صاحب امتیاز این بخش می کند .

سیستم های پایداری : هر دو خودرو فاقد سیستم های پایداری می باشند .

آپشن : در تیپ های کامل تندر 90 در مقایسه با سمند شاهد آپشن های بیشتری در این خودرو هستیم .

تست درایو : ارگونومی بیشتر در تندر 90 باعث ایجاد شرایط بهتری برای استفاده از تمام قابلیت های آن خودرو می شود ، همین طور ترمز برتر آن شرایط استفاده از نیروی موتور را برای راننده بیشتر محیا می کند . توان حرکتی در این دو خودرو نزدیک به هم بوده و قابلیت های هندلینگی نیز با تفاوت های مختصری این دو خودرو را در شرایط تقریبا برابر قرار می دهد . کیفیت بالاتر سالن در تندر 90 باعث ایجاد شرایط رانندگی با لذت بیشتر شده و امنیت خاطر برای سرنشین را به ارمغان می آورد .   انتخاب بنده بین این دو خودرو در مجموع تندر 90 می باشد .

/ 0 نظر / 41 بازدید